Text
Facebook TwitterText
Share This: |

2013 Section VI Football - Varsity Football Schedule



WEEK 1

FRIDAY 9/6
Clarence @ Frontier
Niagara Falls @ Jamestown
Orchard Park @ West Seneca West
Grand Island @ Hamburg
Sweet Home @ Iroquois
North Tonawanda @ Lake Shore - 6:30
Kenmore East @ East Aurora/Holland - 7:30
Williamsville South @ East (JBW) - 6:00
Williamsville North @ McKinley (RF) - 7:00
Amherst @ Medina /Lyn (Vets Park) - 7:30
Bennett @ Burgard  (AH) - 7:00
Dunkirk @ Alden   
Wilson @ Akron
Barker/RH @ Lackawanna (Vets Field)
Catt/Little Valley @ All-Limestone - 7:30
Salamanca @ Falconer  
Fredonia @ Silver Creek/Forestville
Southwestern @ Gowanda
Sherman @ Franklinville
Frewsburg @ Pine Valley - 7:30
Portville @ Maple Grove/Ch. Lake      
Westfield/Brocton @ Randolph 
Cassadaga Valley @ Ellicotville/WV - 7:30    

SATURDAY 9/7
Lancaster @ Kenmore West
Starpoint @ Lockport
Hutch Tech @ South Park  (JBW) - 1:00
Riverside @ Williamsville East
Lew-Port @ Niagara-Wheatfield
Albion @ Newfane
Maryvale @ Cleve-Hill
Depew @ Olean - 7:30
Springville @ Eden
Tonawanda @ JFK - 1:30
Clymer @ Panama - 1:30

Kick-Off Classic Games (Syracuse)
West Seneca East @ TBA
Cheektowaga @ TBA
Pioneer @ TBA

FRIDAY GAME TIMES:  7:00pm unless noted
SATURDAY GAME TIMES: 2:00pm unless noted
City Legend:   AH-All High Stadium,  RF- Riverside Field, JBW-Johnnie B. Wiley Stadium

WEEK 2

THURSDAY 9/12
Williamsville East @ Amherst - 6:00
Williamsville North @ Williamsville South

FRIDAY 9/13
Niagara Falls @ Frontier - 7:30
West Seneca West @ Lancaster - 7:30
Lockport @ Orchard Park
Hamburg @ Hutch Tech (AH)
South Park @ Iroquois
Lake Shore @ West Seneca East
Grand Island @ North Tonawanda
McKinley @ Riverside  (RF)
Burgard @ Albion - 7:30
Newfane @ Lew-Port
Maryvale @ Medina/Lyn.  (Vets Park) - 7:30
East Aurora/Holland @ Depew - 7:30
Dunkirk @ Springville - 7:30
Olean @ Pioneer
Barker/RH @ Wilson
JFK @ Gowanda
Lackawanna @ Tonawanda - 7:30
All-Limestone @ Southwestern
Fredonia @ Falconer
Silver Creek/Forestville @ Salamanca (Vets Field)
Frewsburg @ Franklinville
Cassadaga Valley @ Pine Valley - 7:30
Panama @ Catt/Little Valley
Westfield/Brocton @ Portville
Ellicotville/WV @ Randolph
Nichols @ Maple Grove/Ch. Lake

SATURDAY 9/14
Jamestown @ Kenmore West
St. Joes @ Clarence - 7:00
Starpoint @ Kenmore East
Sweet Home @ Niagara-Wheatfield
East @ St. Mary’s - 1:30
Cheektowaga @ Bennett  (AH)
Alden @ Eden
Akron @ Cleve-Hill
Sherman @ Clymer - 1:30

FRIDAY  GAME TIME:      7:00pm unless noted     
SATURDAY GAME TIME:  2:00pm unless noted
City Legend:  AH-All High Stadium,  RF-Riverside Field, JBW-Johnnie B. Wiley Stadium
WEEK 3

FRIDAY 9/20
Clarence @ Orchard Park
Kenmore West @ West Seneca West
Jamestown @ South Park  (JBW) - 6:00
Hamburg @ Lake Shore - 6:30
West Seneca East @ Iroquois
Hutch Tech @ Alden
Riverside @ Williamsville South
East @ McKinley    (RF)
Albion @ Cheektowaga
Newfane @ Amherst - 6:00
Bennett @ Maryvale
Burgard @ Lew-Port
Akron @ Medina/Lyn. (Vets Park) - 7:30
Depew @ Springville - 7:30
Pioneer @ Dunkirk - 7:30
Eden @ East Aurora/Holland - 7:30
Olean @ Southwestern
Tonawanda @ Barker/RH
Cleve-Hill @ Wilson
Falconer @ All-Limestone - 7:30
Salamanca @ Fredonia - 7:30
Gowanda @ Silver Creek/Forestville
Randolph @ Frewsburg - 7:30
Ellicotville/WV @ Westfield/Brocton - 7:30
Nichols @ Portville

SATURDAY 9/21
Frontier @ Lockport
Lancaster @ Niagara Falls
Niagara-Wheatfield @ Grand Island
North Tonawanda @ Kenmore East
Starpoint @ Sweet Home
Williamsville East @ Williamsville North
Lackawanna @ JFK - 1:30
Franklinville @ Clymer - 1:30
Catt/Little Valley @ Sherman - 1:30
Pine Valley @ Panama - 1:30
Maple Grove/Ch. Lake @ Cassadaga Valley - 1:30

FRIDAY GAME TIME:    7:00pm unless noted
SATURDAY GAME TIME:    2:00pm unless noted
City Legend:   AH-All High Stadium,  RF-Riverside Field,  JBW-Johnnie B. Wiley Stadium   

WEEK 4

FRIDAY  9/27
Kenmore West @ Clarence
West Seneca West @ Frontier - 7:30
Lancaster @ Jamestown
West Seneca East  @ Hamburg
Lake Shore @ South Park   (JBW) - 6:00
Riverside @ Timon
Albion @ Barker/RH  (@ RH)
Cheektowaga @ Amherst - 6:00
Medina/Lyn. @ Burgard (AH)
Alden @ Depew - 7:30
Olean @ Dunkirk - 7:30
East Aurora/Holland @ Pioneer
Salamanca @ Springville - 7:30
Tonawanda @ Akron
Cleve-Hill @ Lackawanna
All-Limestone @ Gowanda
Falconer @ Silver Creek/Forestville
Southwestern @ Fredonia - 7:30
Franklinville @ Ellicottville/WV - 7:30
Sherman @ Pine Valley - 7:30
Clymer @ Catt/Little Valley
Randolph @ Maple Grove/Ch. Lake

SATURDAY  9/28
Williamsville South @ Orchard Park -1:00
Lockport @ Niagara Falls - 12:00
Iroquois @ Hutch Tech  (AH) - 1:00
Niagara-Wheatfield @ Starpoint
North Tonawanda @ Sweet Home
Kenmore East @ Grand Island
Williamsville North @ East (JBW) - 1:00
McKinley @ Williamsville East
Lew-Port @ Bennett    (AH) - 4:00
Maryvale @ Newfane
O’Hara @ Eden
Wilson @ JFK - 1:30
Frewsburg @ Panama - 1:30
Portville @ Cassadaga Valley - 1:30
Westfield/Brocton @ Nichols

FRIDAY GAME TIME:       7:00pm unless noted
SATURDAY GAME TIME  2:00pm unless noted
City Legend:   AH-All High Stadium,  RF-Riverside Field, JBW-Johnnie B. Wiley Stadium

WEEK 5

FRIDAY 10/4
Jamestown @ West Seneca West
Orchard Park @ Lancaster - 7:30
Niagara Falls @ McKinley  (RF)
Hamburg @ Iroquois
South Park @ West Seneca East
Hutch Tech @ Lake Shore - 6:30
Maryvale @ Albion - 7:30
Amherst @ Burgard  (AH)
Bennett @ Attica (V)     
Newfane @ Cheektowaga
Lew-Port @ Medina/Lyn. (Vets) - 7:30
Pioneer @ Alden
Depew @ Dunkirk - 7:30
Springville @ East Aurora/Holland - 7:30
Wilson @ Tonawanda - 7:30
Fredonia @ All-Limestone - 7:30
Gowanda @ Falconer
Southwestern @ Salamanca
Silver Creek/Forestville @ Randolph
Franklinville @ Catt/Little Valley
Sherman @ Frewsburg - 7:30
Ellicotville/WV @ Portville
Westfield/Brocton @ Maple Grove/Ch. Lake

SATURDAY 10/5
Lockport @ Clarence     
Frontier @ Kenmore West
Kenmore East @ Niagara-Wheatfield
Starpoint @ North Tonawanda
Sweet Home @ Grand Island
Williamsville South @ Williamsville East
Lackawanna @ Williamsville North
East @ Riverside  (RF) - 1:00
Eden @ Olean - 7:30
Akron @ JFK
Barker/RH @ Cleve-Hill
Lackawanna @ Williamsville North
Pine Valley @ Clymer - 1:30
Cassadaga Valley @ Panama - 1:30

FRIDAY GAME TIME: 7:00pm unless noted
SATURDAY GAME TIME: 2:00pm unless noted
City Legend:  AH-All High Stadium,  RF-Riverside Field,  JBW-Johnnie B. Wiley Stadium

WEEK 6

FRIDAY 10/11
Clarence @ Jamestown
Frontier @ Lancaster - 7:30
West Seneca East @ West Seneca West               
South Park @ Hamburg
Iroquois @ Lake Shore - 6:30
St. Mary’s @ Hutch Tech  (AH)
McKinley @ Williamsville South
Williamsville East @ East (JBW) - 6:00
Albion @ Lew-Port
Amherst @ Maryvale
Newfane @ Wilson
Eden @ Depew - 7:30
Dunkirk @ East Aurora/Holland - 7:30
Springville @ Pioneer
Akron @ Lackawanna (Vets)
Cleve-Hill @ Tonawanda - 7:30
All-Lime @ Salamanca (Vets)
Portville @ Falconer
Gowanda @ Fredonia - 7:30
Silver Creek /Forestville@ Southwestern
Panama @ Franklinville
Sherman @ Westfield/Brocton - 7:30
Catt/Little Valley @ Pine Valley - 7:30
Clymer @ Frewsburg - 7:30
Maple Grove/Ch. Lake @ Ellicotville/WV - 7:30

SATURDAY 10/12
Orchard Park @ Niagara Falls
Kenmore West @ Lockport
North Tonawanda @ Niagara-Wheatfield
Grand Island @ Starpoint
Sweet Home @ Kenmore East
Riverside @ Williamsville North
Medina/Lyn @ Bennett    (AH)  
Burgard @ Cheektowaga
Alden @ Olean - 6:30
Randolph @ Cassadaga Valley - 1:30
JFK @ Barker/RH (@Barker) - 1:30

FRIDAY GAME TIME: 7:00pm unless noted
SATURDAY GAME TIME: 2:00pm unless noted
CITY Legend:   AH-All High Stadium, RF-Riverside Field, JBW-Johnnie B. Wiley Stadium

WEEK 7

FRIDAY 10/18
Niagara Falls @ Clarence
Hamburg @ Frontier - 7:30
Jamestown @ Orchard Park       
Lancaster @ Depew - 7:30
O’Hara @ South Park   (JBW) - 6:00
Hutch Tech @ West Seneca East              
Lake Shore @ Riverside  (RF)
Tonawanda @ North Tonawanda
Williamsville South @ Timon      
Medina @ Albion - 7:30
Lew-Port @ Amherst - 6:00
Cheektowaga @ Maryvale
East Aurora/Holland @ Alden
Fredonia @ Dunkirk - 7:30
Olean @ Springville - 7:30
Barker/RH @ Akron
Lackawanna @ Wilson
All-Limestone @ Silver Creek/Forestville
Falconer @ Southwestern
Salamanca @ Gowanda
Pine Valley @ Franklinville
Frewsburg @ Catt/Little Valley
Portville @ Randolph
Cassadaga Valley @ Westfield/Brocton - 7:30

SATURDAY 10/19
West Seneca West @ Lockport
Kenmore East @ Kenmore West
Iroquois @ Starpoint
Niagara-Wheatfield  @  Williamsville East
Williamsville North @ Grand Island
Kenmore East @ Kenmore West
McKinley @ Sweet Home
Burgard @ East  (JBW) - 1:00
Bennett @ Newfane
Pioneer @ Eden
JFK @ Cleve-Hill
Panama @ Sherman - 1:30
Maple Grove/Ch. Lake @ Clymer - 1:30
Ellicotville/WV @ Nichols

FRIDAY GAME TIME: 7:00 pm unless noted
SATURDAY GAME TIME: 2:00pm  unless noted
City Legend:  AH-All High stadium,  RF- Riverside Field,  JBW-Johnnie B. Wiley Stadium

Filed Under :  
Locations : AuroraEllicotvilleForestvilleHamburgJamestownPortvilleWilliamsville
What do you think of the Stanley Cup playoffs so far?
  Been glued to the TV and really enjoying the games
  Not watching much because the Sabres season killed my desire for hockey
 
View Results
ADVERTISEMENT